Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przypowieść o synu marnotrawnym - Przykładowe wypracowania - strona 2

się napotkanym cierpiącym. Możemy sobie wyobrazić, o ile piękniejszy byłby świat, gdyby ludzie faktycznie tak się zachowywali.
    Przypowieść o siewcy swą wymową ściśle wiąże się z religią chrześcijańską, ale ma także pewne znaczenie uniwersalne. Mówi o tym, iż ziarno, które rozsiewa siewca, trafi na różne rodzaje gleby. Niektóre spadną na drogę, gdzie zostaną rozdeptane lub rozwiane przez wiatr. Następne na skałę, gdzie nie przyjmą się, a nawet kiedy się przyjmą, to będą miały słabe korzenie i wkrótce zginą. Kolejne wpadną między ciernie, które zduszą kiełkującą roślinę. Ale zawsze zostanie część, która padnie na glebę żyzną i zaowocuje pięknymi plonami. Interpretacja w duchu chrześcijańskim w miejsce ziarna nakazuje umieścić Słowo Boże, które, głoszone przez Chrystusa, trafia do różnego rodzaju ludzi. Część ludzi od razu odrzuci nauki chrześcijańskie, część przyjmie je, ale wkrótce o nich zapomni, inna część będzie chciała je przyjąć, ale ponieważ żyć będą pośród ludzi złych wkrótce także o nich zapomną i dopiero pojawią się ludzie, do których Słowo Boże dotrze, zaowocuje ich miłością do Boga i zbawieniem. Uniwersalnie można zinterpretować tę parabolę jako dotyczącą każdej nauki. Dowolna prawda zawsze trafia tylko do części odbiorców, bowiem niektórzy odrzucają ją od razu, inni przyjmują na chwilę, by zaraz zapomnieć, następni wypierają tę naukę jakąś inną a część przyjmie ją od razu z otwartymi umysłami.
    Przypowieść o Synu Marnotrawnym mówi o młodym człowieku, który żąda od swego ojca należnej mu części majątku, po czym opuszcza jego dom i wyrusza w świat. Wydaje pieniądze na przyjemności i w efekcie musi poniżać się pracą świniopasa. Skruszony powraca do domu, licząc na to, że może ojciec przyjmie go jako niewolnika i ze zdziwieniem odkrywa, że ojciec jego