Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przypowieść o synu marnotrawnym - Przykładowe wypracowania - strona 3

wybiega mu na spotkanie. Radość ojca z powrotu syna jest nieopisana, kiedy zaś drugi, starszy syn, który wiernie pozostał w domu pyta, dlaczego nigdy jego ojciec nie potraktował z taką czułością, wyjaśnia, że należy się cieszyć, ponieważ jego młodszy brat zginął, ale odnalazł się. Wymowa chrześcijańska tej alegorii mówi o miłości Boga do człowieka, która jest bezinteresowna i nieskończona, skłonna do wybaczenia najcięższych grzechów i występków. Uniwersalnie odczytać można tę parabolę jako opowieść o miłości rodzicielskiej, która jest taka właśnie, jak miłość Boga do ludzi: nie zna żadnych granic, nie oczekuje nic w zamian i wybacza wszystkie przewinienia. Rodzice kochają swe dzieci nie tylko wtedy, kiedy są grzeczne, ale także wtedy, kiedy błądzą, zaś ich przyznanie się do błędu cieszy ich niepomiernie.
    Na podstawie tych trzech przypowieści widać, iż interpretować je można nie tylko w duchu religii chrześcijańskiej, ale także jako uniwersalne prawdy o ludziach lub zasady moralne, których należy przestrzegać niezależnie od miejsca na świecie lub trwającej epoki.